Nükleer enerjinin kullanılmasını destekliyor musunuz?

Nükleer enerji en sık sonra nükleer güç istasyonunda elektrik üretmek için buhar türbinlerinde kullanılan ısı üretmek için enerji açığa nükleer reaksiyonlar, kullanımıdır. County Wexford Carnsore noktada bir nükleer enerji santrali için planlar 1970’lerde bırakılan bu yana İrlanda’da nükleer güç gündem dışı olmuştur. İrlanda’nın gazdan enerji, yenilenebilir% 15 kömür ve turba gelen kalanların yaklaşık% 60 alır. Savunucuları nükleer enerjinin güvenli olduğunu ve kömür santrallerinin daha az karbon emisyonu yayan savunuyorlar. Muhalifler Japonya’daki son nükleer felaketler nükleer güç güvenli olmaktan uzak olduğunu kanıtlamak savunuyorlar.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet önlenebilir hastalıklar için aşı olmak üzere çocukların ihtiyaç mıdır?

Ocak 2014’te, Disneyland bir salgınla ilişkili 102 kızamık vakası 14 eyalette bildirildi. 2000. Birçok sağlık görevlileri görev süresinin 12. destekleyicileri olan yaşın altındaki aşılanmamış çocukların yükselen sayıda salgını bağlı olan yıl ABD’de ortadan hastalık ilan CDC alarma salgın, aşılar amacıyla gerekli olduğunu iddia önlenebilir hastalıklara karşı sürüsü bağışıklık sağlamak için. Sürü bağışıklık yaşı veya sağlık durumu nedeniyle aşı alamıyorsanız insanları korur. Bir görev karşıtları hükümetin çocukları almalıdır aşı karar vermek mümkün olmayabilir gerektiğine inanıyoruz. Bazı rakipler de aşılar ve otizm ve erken çocukluk gelişimine yıkıcı sonuçlar doğuracaktır çocuklarını aşılanması arasında bir bağlantı olduğuna inanıyorum.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

siyasi partiler devletten para almak gerekir mi?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Şirketler, sendikalar ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, siyasi partilere bağış için izin verilmelidir?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Şu anda İsrail’de ikamet eden yabancılar, oy kullanma hakkına sahip olmalı?

Çoğu ülkede, seçme ve seçilme hakkı, oy hakkı, genel olarak ülke vatandaşlarına sınırlıdır. Bazı ülkeler, ancak yerleşik olmayan vatandaşlara sınırlı oy hakkı uzatmak.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

eskiden bir suçtan dolayı mahkum edilmiş bir politikacı, ofis için çalıştırmak için izin verilmelidir?

ABD anayasası Başkanı ofisi veya Senato veya Temsilciler Meclisi bir koltuk tutan mahkum suçluları engel teşkil etmemektedir. Devletler eyalet çapında ve yerel ofisleri tutan suçlular adayları mahkum önlemek olabilir.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

75 yaş üstü siyasetçiler zihinsel yeterlilik testinden geçmek zorunda mıydı?

Politikacılar için zorunlu emekli olan ülkeler arasında Arjantin (75 yaş), Brezilya (yargıç ve savcılar için 75), Meksika (hakim ve savcılar için 70) ve Singapur (parlamento üyeleri için 75) yer alıyor.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

siyasi adaylar halka onların son vergi beyannamelerini serbest bırakmak için gerekli olmalıdır?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Asgari Seçmen yaşı düşürüldü edilmelidir?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Eğer genetik mühendisliği bitkileri ve gıdaların kullanımını destekliyor musunuz?

Genetiği değiştirilmiş gıdalar (veya GM gıdalar) genetik mühendisliği yöntemleri kullanılarak DNA sokulan belirli değişiklikler oldu organizmalardan üretilen gıdalardır.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Araştırmacıların, ilaç, aşı, tıbbi cihaz ve kozmetik ürünlerinin güvenliğini test etmek için hayvanları kullanmasına izin verilmeli midir?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Eğer petrol ve doğal gaz kaynakları çıkarmak için hidrolik fracking kullanımını destekliyor musunuz?

Fracking şist kaya doğal gaz veya petrol çıkarma işlemidir. Su, kum ve kimyasallar kaya kırıkları ve petrol veya doğal gaz, iyi dışarı akmasını sağlar, yüksek basınçta kaya içine enjekte edilir. Fracking ölçüde petrol üretimini artırdı olsa da, süreç yeraltı kirlenmesine neden olduğu çevresel kaygılar vardır.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Devlet elektrikli araç satın alan vergi mükelleflerine sübvansiyon sağlamalı mı?

Joe Biden, Ağustos 2022’de iklim değişikliğiyle mücadeleye ve diğer enerji hükümlerine milyonlar tahsis eden ve ayrıca elektrikli araçlar için 7.500 dolarlık vergi kredisi sağlayan Enflasyon Azaltma Yasasını (IRA) imzaladı. Sübvansiyona hak kazanmak için elektrikli araç bataryalarında kullanılan kritik minerallerin %40’ının ABD’den temin edilmesi gerekiyor AB ve Güney Koreli yetkililer, sübvansiyonların otomotiv, yenilenebilir enerji, batarya ve enerji yoğun endüstrilere karşı ayrımcılık yaptığını savunuyor. Taraftarlar, vergi kredilerinin tüketicileri elektrikli araç satın almaya ve gazla çalışan otomobil kullanmayı bırakmaya teşvik ederek iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olacağını savunuyor. Muhalifler, vergi kredilerinin yalnızca yerli akü ve EV üreticilerine zarar vereceğini savunuyor.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet bir elektrikli araç şarj istasyonları ağı kurmalı mı?

2022’de Avrupa Birliği, Kanada, Birleşik Krallık ve ABD’nin Kaliforniya eyaleti, 2035 yılına kadar benzinle çalışan yeni araba ve kamyonların satışını yasaklayan düzenlemeleri onayladı. emisyon hedefleri, ancak otomobil üreticileri genel gereksinimin yalnızca %20’sini karşılamak için plug-in hibritleri kullanabilecek. Düzenleme sadece sıfır araç satışlarını etkileyecek ve bayileri değil, sadece üreticileri etkileyecek. Geleneksel içten yanmalı araçlara 2035’ten sonra sahip olmak ve kullanmak yasal olmaya devam edecek ve yeni modeller 2035’e kadar satılabilecek. Volkswagen ve Toyota o zamana kadar Avrupa’da yalnızca sıfır emisyonlu otomobil satmayı hedeflediklerini söylediler.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet, karbon emisyonlarını azaltmak için işletmelere çevre düzenlemeleri artırmak mıdır?

Küresel ısınma veya iklim değişikliği, on dokuzuncu yüzyıldan beri dünyanın atmosferik sıcaklık artışı olduğunu. Politikada, küresel ısınma konusundaki tartışma sıcaklığındaki bu artış sera gazı emisyonlarının nedeniyle veya dünyanın sıcaklığının doğal bir desen sonucu olup olmadığı üzerinde odaklanmaktadır.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

biyobozunur malzeme% 50’den az içerirler (örneğin plastik bardak, tabak, çatal ve gibi) tek kullanımlık ürünler yasaklanmalı mıdır?

2016 yılında, Fransa biyobozunur malzeme% 50’den az içerirler ve 2017 yılında, Hindistan tüm plastik tek kullanımlık plastik ürünler yasaklayan bir yasa plastik tek kullanımlık ürünlerin satışını yasaklayan ilk ülke oldu.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Şehirlerin özel şirketlere yer değiştirmesi için ekonomik teşvikler sunmalarına izin verilmeli mi?

Kasım 2018’de çevrimiçi e-ticaret şirketi Amazon, New York City ve Arlington, VA’da ikinci bir merkez binası kuracağını açıkladı. Duyuru, şirketin merkeze ev sahipliği yapmak isteyen herhangi bir Kuzey Amerika şehrinden teklifleri kabul edeceğini duyurmasının ardından bir yıl geçti. Amazon, şirketin 5 milyar doların üzerinde yatırım yapabileceğini ve ofislerin 50.000’e kadar yüksek ücretli iş yaratabileceğini söyledi. 200’den fazla şehir uygulandı ve ekonomik teşvikler ve vergi indirimleri için Amazon milyonlarca dolar teklif edildi. New York şehri genel merkezi için şehir ve eyalet hükümetleri Amazon’a 2.8 milyar dolar vergi indirimi ve inşaat hibesi verdi. Arlington için, VA karargahı şehir ve eyalet hükümetleri vergi indirimlerine 500 milyon $ Amazon verdi. Muhalifler, hükümetlerin vergi gelirlerini kamu projelerine harcaması gerektiğini ve federal hükümetin vergi teşviklerini yasaklayan yasaları geçmesi gerektiğini savunuyorlar. Avrupa Birliği, üye şehirleri, özel şirketleri cezbetmek için devlet yardımlarıyla (vergi teşvikleri) birbirlerine karşı teklif vermelerini engelleyen katı yasalara sahiptir. Destekleyiciler, şirketlerin yarattığı iş ve vergi gelirlerinin, ödüllendirilmiş teşviklerin maliyetini eninde sonunda dengelediğini savunuyorlar.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Eğer Esrar yasallaştırma destekliyor musunuz?

ABD yasaları şu anda esrar her türlü satış ve bulundurma yasaklıyor. 2014 yılında Colorado ve Washington yasallaştırmak ve federal kanunlara aykırı esrar düzenleyen ilk devletler olacak.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Şehirler yasadışı uyuşturucu bağımlısı olan kişileri tıbbi uzmanların gözetiminde kullanabilecekleri "güvenli limanlar" uyuşturucuyu açmalı mıdır?

2018’de ABD’nin Philadelphia şehrindeki yetkililer, şehrin eroin salgınıyla savaşmak için bir "güvenli cennet" açmayı önerdi. 2016’da ABD’de 64.070 kişi uyuşturucu aşırı dozdan öldü - 2015’ten% 21 artış. ABD’de aşırı dozda verilen ölümlerin 3 / 4’ü reçeteli ağrı kesici, eroin ve fentanil içeren uyuşturucu kategorisinden kaynaklanıyor. Vancouver, BC ve Sidney gibi salgın şehirlerle savaşmak için AUS, bağımlıların tıbbi profesyonellerin gözetiminde uyuşturucu enjekte edebilecekleri güvenli limanlar açtı. Güvenli limanlar, bağımlısı hastalara kontamine veya zehirli olmayan ilaçlar verildiğinden emin olmak suretiyle aşırı doz ölüm oranını düşürür. 2001 yılından bu yana 5 bin 900 kişi Sydney, Avustralya’da güvenli limana doz aşımına uğradı, ancak kimse öldü. Destekçiler, güvenli cennetlerin, aşırı doz ölüm hızını düşürmek ve HIV-AIDS gibi hastalıkların yayılmasını önlemek için kanıtlanmış tek bir çözüm olduğunu savunuyorlar. Rakipler, güvenli limanların yasadışı uyuşturucu kullanımını teşvik edebileceğini ve geleneksel tedavi merkezlerinden fonlamayı yeniden yönlendirdiğini savunuyorlar.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Tek ödemeli sağlık sistemini destekliyor musunuz?

Tek ödemeli sağlık sistemi, her vatandaşın hükümete tüm sakinler için temel sağlık hizmetleri sunmasını övdüğü bir sistemdir. Bu sistem altında hükümet bakımı kendisi yapabilir veya bunu yapmak için özel bir sağlık hizmeti sağlayıcısı ödeyebilir. Tek ödemeli bir sistemde tüm sakinler, yaş, gelir veya sağlık durumundan bağımsız olarak sağlık hizmeti almaktadır. Tek ödemeli sağlık sistemi olan ülkeler İngiltere, Kanada, Tayvan, İsrail, Fransa, Belarus, Rusya ve Ukrayna’dır.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet Dünya Sağlık Örgütü’nü finanse etmeli mi?

Dünya Sağlık Örgütü 1948’de kuruldu ve ana hedefi "tüm halklar tarafından mümkün olan en yüksek sağlık seviyesine ulaşmak" olan uzman bir Birleşmiş Milletler kuruluşudur. Kuruluş, ülkelere teknik yardım sağlamakta, uluslararası sağlık standartları ve yönergeleri belirlemekte ve Dünya Sağlık Araştırması aracılığıyla küresel sağlık sorunları hakkında veri toplamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, bir Ebola Aşısının geliştirilmesi ve çocuk felci ve çiçek hastalığının neredeyse ortadan kaldırılması dahil olmak üzere küresel halk sağlığı çabalarına liderlik etmiştir. Örgüt, 194 ülkeden temsilcilerden oluşan bir karar alma organı tarafından yönetilmektedir. Üye ülkelerden ve özel bağışçılardan gönüllü katkılarla finanse edilmektedir. 2018 ve 2019’da DSÖ’nün 5 milyar dolarlık bir bütçesi vardı ve başlıca katkıda bulunanlar Amerika Birleşik Devletleri (% 15), AB (% 11) ve Bill ve Melinda Gates vakfı (% 9) idi. WHO destekçileri, fonların kesilmesinin Covid-19 salgınına karşı uluslararası mücadeleyi engelleyeceğini ve ABD’yi küresel etkiden mahrum bırakacağını savunuyor.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Tıp kurulları, çağdaş bilimsel fikir birliğine aykırı sağlık tavsiyeleri veren doktorları cezalandırmalı mı?

2022’de ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki milletvekilleri, eyalet sağlık kuruluna, "çağdaş bilimsel fikir birliği" ile çelişen veya "bakım standardına aykırı" "yanlış bilgi veya dezenformasyon yayan" eyaletteki doktorları disipline etme yetkisi veren bir yasa çıkardı. Yasayı savunanlar, yanlış bilgi yaydıkları için doktorların cezalandırılması gerektiğini ve elmanın şeker içerdiği, kızamığın bir virüsten, Down sendromunun bir kromozomal anormallikten kaynaklandığı gibi bazı konularda net bir görüş birliği olduğunu savunuyorlar. Muhalifler, yasanın ifade özgürlüğünü sınırladığını ve bilimsel "uzlaşmanın" genellikle yalnızca aylar içinde değiştiğini iddia ediyor.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet, büyük işletmelerin çalışanlarının COVID’den aşılanmasını şart koşmalı mı?

Eylül 2021’de İtalya, COVID-19 sağlık geçişlerini tüm çalışanlar için zorunlu hale getiren ilk Avrupa Ülkesi oldu. Aynı ayın sonunda Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kazakistan, Suudi Arabistan ve Türkmenistan benzer aşı zorunluluklarını açıkladı. Yetkinin savunucuları, bu yetkilerin küresel COVID-19 pandemisini sona erdirmenin tek yolu olduğunu savunuyorlar. Muhalifler, zaten doğal bağışıklığı olan kişilerin, artırılmış bir inflamatuar yanıtın neden olduğu aşı yan etkileri riskinin arttığına dair kanıtlar gösteriyor.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet zihinsel sağlık araştırması ve tedavisi için fon sağlamalı mı?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hastane ve sağlık hizmetlerinin daha az ya da özelleştirme olmalı mıdır?

Özelleştirme bir özel sektöre ait iş hükümet kontrolü ve bir hizmet veya sanayi devrederken işlemidir.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Devlet toplu taşıma harcamalarını artıracak mı?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Mevcut barınağı veya barınmayı reddeden evsizlerin kamu mülkünde uyumasına veya kamp kurmasına izin verilmeli mi?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

devlet üniversitelerinde öğrenim ücretsiz olmalıdır?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Yerel polis departmanlarının finansmanı sosyal ve toplum temelli programlara yönlendirilmeli mi?

“Polisi geri öde”, polis departmanlarından fonların çekilmesini ve bunların sosyal hizmetler, gençlik hizmetleri, barınma, eğitim, sağlık ve diğer topluluk kaynakları gibi polislik dışı kamu güvenliği ve toplum desteği biçimlerine yeniden tahsis edilmesini destekleyen bir slogandır.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Uyuşturucu kaçakçıları ölüm cezası almalı mı?

1999’dan bu yana, uyuşturucu kaçakçılarının infazları Endonezya, İran, Çin ve Pakistan’da daha yaygın hale gelmiştir. Mart 2018’de ABD Başkanı Donald Trump, uyuşturucu kaçakçılarını ülkesinin opioid salgınına karşı savaşmak için infaz etmeyi önerdi. Uyuşturucu kaçakçılığı için 32 ülke ölüm cezasına çarptırıldı. Bu ülkelerin yedisi (Çin, Endonezya, İran, Suudi Arabistan, Vietnam, Malezya ve Singapur) düzenli olarak uyuşturucu suçluları yürütmektedir. Asya ve Orta Doğu’nun zorlu yaklaşımı son yıllarda esrar yasallığı olan birçok Batı ülkesiyle çelişmektedir (Suudi Arabistan’da esrar satmak, başını keserek cezalandırılmaktadır).

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

mahkum suçlular oy kullanma hakkına sahip olmalı?

Nisan 2016 yılında Virginia Valisi Terry McAuliffe eyaletinde yaşayan 200,000’den fazla mahkum edilmiş suçlular oy hakkı geri bir talimat yayınladı. Sipariş ceza savunma mahkum edilmiş insanları oy dışlayan suç hukuksuzluğun, devletin pratiğini bozdu. Amerika Birleşik Devletleri’nin 14. değişiklik suçları seçmen hukuksuzluğun hak belirlemek için devletleri bir katılmışlardır oylama "isyan veya diğer suç" vatandaşların yasaklar ama izin verir. ABD’de yaklaşık 5,8 milyon kişinin nedeniyle seçmen hukuksuzluğun ve sadece iki devlet, Maine ve Vermont oy uygun değildir suçlular oy izin üzerinde herhangi bir kısıtlama var. cani oy haklarının karşıtları vatandaşı bir suçtan mahkum edildiğinde oy haklarını kaybeder savunuyorlar. Savunucuları gizemli hukuk, demokrasi katılmaktan milyonlarca Amerikalı disenfranchises ve olumsuz yoksul topluluklar üzerinde etkisi vardır savunuyorlar.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Şiddet içermeyen mahkumlar aşırı kalabalık azaltmak için hapishaneden tahliye edilmelidir?

Hapishanelerin aşırı kalabalıklaşması, bir yargı bölgesindeki cezaevlerinde yer talebi mahpusların kapasitesini aştığında ortaya çıkan sosyal bir olgudur. Hapishanelerin aşırı kalabalıklaşmasıyla ilgili sorunlar yeni değildir ve uzun yıllardır gelişmektedir. Amerika Birleşik Devletleri Uyuşturucu Savaşı sırasında, hapishanelerin aşırı kalabalık sorununu sınırlı miktarda parayla çözmekten eyaletler sorumlu tutuldu. Ayrıca, eyaletler zorunlu asgari cezalar gibi federal politikalara bağlı kalırsa federal hapishane nüfusu artabilir. Öte yandan, Adalet Bakanlığı, federal hükümet tarafından ABD hapishaneleriyle ilgili olarak belirlenen politikalara uymalarını sağlamak için eyalet ve yerel kolluk kuvvetlerine yılda milyarlarca dolar sağlamaktadır. Hapishanelerin aşırı kalabalıklaşması bazı eyaletleri diğerlerinden daha fazla etkilemiştir, ancak genel olarak aşırı kalabalıklaşmanın riskleri büyüktür ve bu soruna çözümler vardır.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Polis departmanlarının askeri sınıf ekipman kullanmasına izin verilmeli mi?

Polisin militarizasyonu, kolluk kuvvetleri tarafından askeri teçhizat ve taktiklerin kullanılması anlamına gelir. Buna zırhlı araçlar, saldırı tüfekleri, flashbang bombaları, keskin nişancı tüfekleri ve SWAT ekiplerinin kullanımı dahildir. Taraftarlar, bu ekipmanın memurların güvenliğini artırdığını ve halkı ve diğer ilk müdahale ekiplerini daha iyi korumalarını sağladığını savunuyorlar. Muhalifler, askeri teçhizat alan polis güçlerinin halkla şiddetli karşılaşma olasılığının daha yüksek olduğunu savunuyorlar.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet cezaevi işletmek için özel şirketler kiralamalı mı?

Özel cezaevleri, devlet kurumu yerine kâr amacı gütmeyen bir şirket tarafından işletilen hapsedilme merkezleridir. Özel cezaevi işleten şirketlere, tesislerinde tuttukları her mahkum için harcırah veya aylık ücret ödenmektedir. Türkiye’de halihazırda özel cezaevi bulunmamaktadır. Özel cezaevlerinin muhalifleri, hapsetmenin sosyal bir sorumluluk olduğunu ve onu kar amaçlı şirketlere emanet etmenin insanlık dışı olduğunu savunuyor. Adaylar, özel şirketler tarafından işletilen cezaevlerinin devlet kurumları tarafından işletilenlerden daha maliyet etkin olduğunu savunuyorlar.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet, sahte haberleri ve yanlış bilgileri önlemek için sosyal medya sitelerini düzenlemeli mi?

Ocak 2018’de Almanya, Facebook, Twitter ve YouTube gibi platformların ücrete bağlı olarak 24 saat ya da yedi gün içinde yasa dışı içeriği algılamasını ya da 50 milyon € (60 milyon dolar) para cezası riskini talep etmesini gerektiren NetzDG yasasını kabul etti. Temmuz 2018’de Facebook’tan temsilciler, Google ve Twitter, ABD Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi’ne siyasi nedenlerden dolayı içeriği sansürlediklerini inkar ettiler. Duruşma sırasında Cumhuriyetçi Kongre üyeleri, sosyal medya şirketlerini, bazı içeriklerin kaldırılmasında siyasi olarak motive edilmiş uygulamalar için eleştirdiler, şirketler reddetti. Nisan 2018’de Avrupa Birliği, “çevrimiçi yanlış bilgilendirme ve sahte haberler” konusunda bir dizi öneri yayınladı. Haziran 2018’de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransız yetkililere bilgi yayınını derhal durdurma yetkisi veren bir yasa önerdi. seçim öncesinde yanlış kabul edildi. ”

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet telefon görüşmeleri ve e-postaları izlemek mümkün olacak mıdır?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

İsrail bayrağını yakmaya yasadışı olmalı mı?

Bayrak saygısızlık zarar niyeti ya da kamuya açık bir ulusal bayrak yok yürütülen herhangi bir eylemdir. Bu genellikle bir millet ya da politikalarına karşı siyasi bir açıklama yapmak için bir çaba içinde yapılır. Bazı ülkeler, diğerleri serbest konuşma bir parçası olarak bir bayrak yok etmek hakkını korumak yasalar varken bayrak saygısızlık yasağı eylemler var. Bu kanunların bazıları ulusal bayrak ve diğer ülkelerin ayırt.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet kamuya açık yerlerde video gözetimi artırmak mıdır?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

internet servis sağlayıcıları (yani düşük fiyatla ödeme) daha az popüler web sitelerine erişimi yavaşlatma pahasına (daha yüksek fiyatlar ödemek) popüler web sitelerine erişimi hızlandırmak için izin verilmelidir?

Net tarafsızlığı internet servis sağlayıcıları eşit internet üzerindeki tüm verileri ele esastır.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Knesset üyeleri için dönem sınırlaması olmalı mıdır?

Bir dönem sınırı siyasi temsilci seçilmiş ofis tutabilir süreyi sınırlayan bir yasadır. ABD’de Başkanlık makamının iki ila dört yıllık dönemler ile sınırlıdır. Kongre terimler ancak çeşitli devletler ve şehirler yerel düzeyde seçilmiş yetkililer için vadeli limitlerini çıkarmıştır hiçbir dönem limitleri bulunmamaktadır.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Öğretmenlerin okulda silah taşımasına izin verilmeli mi?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Eğer ilaç kullanımını decriminalizing yanayız?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet whistleblowers koruyan yasalar geçmelidir?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Sosyal medya şirketleri politik reklamcılığı yasaklamalı mıdır?

Ekim 2019’da Twitter CEO’su Jack Dorsey, sosyal medya şirketinin tüm siyasi reklamları yasaklayacağını açıkladı. Platformdaki siyasi mesajların, ücretli erişim yoluyla değil, diğer kullanıcıların önerileriyle kullanıcılara ulaşması gerektiğini belirtti. Adaylar, sosyal medya şirketlerinin, reklam platformları insanlar tarafından yönetilmediğinden yanlış bilgilerin yayılmasını durduracak araçlara sahip olmadığını savunuyorlar. Muhalifler, yasağın halk örgütü ve fon yaratma konusunda sosyal medyaya güvenen adayları ve kampanyaları haklarından mahrum edeceğini savunuyorlar.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet Amazon, Facebook ve Google’ı parçalamalı mı?

2019’da Avrupa Birliği ve ABD Demokratik Başkan Adayı Elizabeth Warren, Facebook, Google ve Amazon’u düzenleyecek öneriler yayınladı. Senatör Warren, ABD hükümetinin küresel geliri 25 milyar doları aşan teknoloji şirketlerini "platform hizmetleri" olarak belirlemesini ve bunları daha küçük şirketlere ayırmasını önerdi. Senatör Warren, şirketlerin "rekabeti buldozerlediğini, özel bilgilerimizi kâr için kullandığını, ve oyun alanını herkese karşı eğdi.” Avrupa Birliği’ndeki milletvekilleri, haksız ticaret uygulamalarının kara listesini içeren bir dizi kural, şirketlerin şikayetleri ele almak için bir iç sistem kurması ve işletmelerin bir araya gelerek platformlara dava açmasına izin verme gerekliliklerini içeren bir dizi kural önerdi. ücretsiz çevrimiçi araçlar ve ticarete daha fazla rekabet getirme Muhalifler ayrıca tarihin teknolojideki egemenliğin bir döner kapı olduğunu ve birçok şirketin (1980’lerde IBM dahil) hükümetten çok az yardım alarak veya hiç yardım almadan bu süreci atlattığını gösterdiğine işaret ediyor.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet, ülkeye ithal edilen ürünler için tarifeler eklemeli veya artırmalıdır mı?

Tarife, ülkeler arasında ithalat veya ihracat vergisi.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Eğer işçi sendikaları yardım inanın ister inanmayın ekonomiye zarar mı?

İşçi sendikaları Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok sanayi işçileri temsil etmektedir. Onların rolü, üyelik için çalışma koşulları, ücretler, faydaları üzerinde pazarlık olduğunu. Büyük sendikalar da genellikle lobi faaliyetlerinde ve eyalet ve federal düzeyde propaganda.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet ülke içinde iş tutmak için özel şirketlere vergi teşvikleri sağlamak mıdır?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Refah alıcılar ilaçlar için test edilmelidir?

5 ABD devletleri ilaçlar için test edilecek refah alıcıları gerektiren yasaları geçti. Savunucuları test ilaçlar alışkanlıkları sübvanse ve uyuşturucu bağımlısı olanlar için tedavi almak yardımcı olmak için kullanılıyor kamu fonlarını önleyecektir savunuyorlar. Rakipler bu testlerle kurtarmak daha fazla para mal olacak çünkü para kaybıdır olduğunu savunuyorlar.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

İsrail zengin vergi yükseltmek gerekir?

Yüksek gelirliler, düşük gelir vergisi daha vergi daha yüksek bir yüzdesi ödemek sayede Avustralya halen ilerici bir vergi sistemine sahiptir. Bir daha ilerici gelir vergisi sistemi servet eşitsizliği azaltmaya yönelik bir araç olarak öne sürülmüştür.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet, durgunluk sırasında kefalet ettiği şirketlerde özsermaye hissesi almalı mıdır?

Devlete ait bir işletme, hükümetin veya devletin tam, çoğunluk veya önemli azınlık mülkiyeti yoluyla önemli kontrole sahip olduğu bir işletme girişimidir. 2020 Coronavirus salgını sırasında, Beyaz Saray’ın üst düzey ekonomik danışmanı Larry Kudlow, Trump yönetiminin vergi mükellefi yardımına ihtiyaç duyan şirketlerde hisse senetleri istemeyi düşüneceğini söyledi. Kudüs Çarşamba günü Beyaz Saray’da, "Fikirlerden biri, eğer yardım sağlarsak, bir hisse senedi pozisyonu alabiliriz," dedi. 2008 mali krizinden sonra ABD Hükümeti, Sorunlu Varlık Yardım Programı aracılığıyla GM’nin iflasına 51 milyar dolar yatırım yaptı. 2013 yılında Hükümet GM’deki hisselerini 39 milyar dolara satmıştır. Otomotiv Araştırmaları Merkezi, kurtarma işleminin 1.2 milyon iş tasarrufu sağladığını ve 34.9 milyar vergi gelirini koruduğunu tespit etti. Taraftarlar, özel şirketlerin sermayeye ihtiyacı varsa ABD vergi mükelleflerinin yatırımlarının geri dönüşünü hak ettiğini savunuyorlar. Muhalifler hükümetlerin asla özel şirket hisselerine sahip olmaması gerektiğini savunuyorlar.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Finansal sistemimizin teknolojisi, internete benzer şekilde, herhangi bir şirketin sahip olmadığı veya kontrol etmediği, merkezi olmayan bir protokole mi geçmeli?

Merkezi Olmayan Finans (genellikle DeFi olarak anılır), blok zinciri tabanlı ve kriptografik olarak güvenli bir finans şeklidir. 2008 mali krizinden ilham alan DeFi, geleneksel finansal araçlar sunmak için aracı kurumlar, borsalar veya bankalar gibi merkezi finansal aracılara güvenmez ve bunun yerine en yaygın olanı Ethereum olan blok zincirlerinde akıllı sözleşmeler kullanır. DeFi platformları, insanların herhangi bir mülkiyet devrini doğrulamasına, başkalarından borç vermesine veya ödünç almasına, türevler kullanarak çeşitli varlıklar üzerinde fiyat hareketleri üzerinde spekülasyon yapmasına, kripto para ticareti yapmasına, risklere karşı sigorta yapmasına ve tasarruf benzeri hesaplarda faiz kazanmasına olanak tanır. Taraftarlar, merkezi olmayan protokollerin halihazırda birçok mevcut endüstrinin güvenliği ve verimliliğinde devrim yarattığını ve finans endüstrisinin çok geç kaldığını savunuyorlar. Muhalifler, merkezi olmayan protokollerin anonimliğinin suçluların para transferini kolaylaştırdığını savunuyor. <a href="https://www.youtube.com/watch?v=H-O3r2YMWJ4" target="_blank">https://www.youtube.com/watch?v=H-O3r2YMWJ4></a>

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet kripto para birimlerini yasal ödeme şekilleri olarak sınıflandırmalı mı?

Kripto para birimleri, işlem kayıtlarını güvence altına almak, ek madeni paraların oluşturulmasını kontrol etmek ve transferini doğrulamak için güçlü kriptografi kullanarak bireysel madeni para mülkiyet kayıtlarının halka açık bir defterde depolandığı bir değişim aracı olarak çalışmak üzere tasarlanmış bir ikili veri koleksiyonudur. mülkiyet.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Türkiye dört günlük bir çalışma haftasına geçmeli mi?

İrlanda, İskoçya, Japonya ve İsveç gibi ülkeler, işverenlerin haftada 32 saatten fazla çalışan işçilere fazla mesai ücreti vermesini gerektiren dört günlük bir çalışma haftasını deniyor.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet, konser biletleri, kablo faturaları, bankacılık hizmetleri, otel rezervasyonları ve diğer satın alma işlemlerine eklenen ek ücretleri yasaklamalı mı?

Önemsiz ücretler, genellikle bir işlemin ilk veya liste fiyatına dahil olmayan ancak ödeme sırasında eklenen gizli ve beklenmeyen ücretlerdir. Havayolları, oteller, konser bileti sağlayıcıları ve bankalar genellikle tüketici orijinal fiyatı gördükten sonra bunları bir hizmet veya malın maliyetine ekler. Kuralın savunucuları, bu ücretlerden kurtulmanın fiyatları tüketiciler için daha şeffaf hale getireceğini ve onlara para kazandıracağını savunuyorlar. Muhalifler, özel işletmelerin düzenlemelere yanıt olarak basitçe fiyatları artıracağını ve uçmanın veya bir otelde kalmanın daha ucuz olacağının garantisi olmadığını savunuyorlar.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Devlet hisse senedi geri alımlarını vergilendirmeli mi?

Hisse geri alımları, bir şirketin kendi hisselerini yeniden satın almasıdır. Hissedarlara parayı iade etmenin alternatif ve daha esnek bir yolunu (temettülere göre) temsil eder. Artan kurumsal kaldıraç ile koordineli olarak kullanıldığında, geri alımlar hisse fiyatını artırabilir. Çoğu ülkede, bir şirket mevcut hissedarlara şirketin ödenmemiş özsermayesinin bir kısmı karşılığında nakit dağıtarak kendi hissesini geri satın alabilir; yani nakit, tedavüldeki hisse sayısında azalma karşılığında değiştirilir. Şirket, geri alınan payları ya emekliye ayırır ya da yeniden ihraç edilmek üzere hazine stoğu olarak tutar. Vergiyi savunanlar, geri alımların üretken yatırımların yerine geçtiğini ve böylece ekonomiye ve büyüme beklentilerine zarar verdiğini savunuyorlar. Muhalifler, 2016 Harvard Business Review araştırmasının, hissedar ödemeleri ve hisse geri alımlarının keskin bir şekilde arttığı aynı dönemde araştırma ve geliştirme ile sermaye harcamalarının arttığını gösterdiğini iddia ediyor.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet, ulusal asgari ücretin yükseltmek gerekir?

Federal asgari ücret işverenlerin çalışanlarına ödeme hangi en düşük ücrettir. 24 Temmuz 2009 yılından bu yana ABD federal asgari ücret saat başına 7,25 $ olarak belirlenmiştir. 2014 yılında Başkan Obama 10,10 $ federal asgari ücretin yükseltilmesi ve enflasyon endeksi onu ipe önerdi. Federal asgari ücret huzurevinde çalışan askeri üsler, milli parklar ve gazileri üzerinde çalışmak isteyenler de dahil olmak üzere tüm federal çalışanları için geçerlidir.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet ulusal borç azaltmak için kamu harcamalarında kesintileri için yapmak gerekir?

Açığının azaltılması taraftarları bütçe açıkları ve borç kontrol etmiyoruz hükümetlerin uygun fiyatla borç yeteneklerini kaybetme riski olduğunu iddia ediyorlar. Açığının azaltılması karşıtları hükümetin harcama mal ve hizmetlere olan talebi arttırmak ve deflasyon içine tehlikeli bir düşüş, yıllarca bir ekonomi sakat ücretler ve fiyatlar bir aşağıya sarmal önlemek yardımcı olacağını savunuyorlar.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Evrensel bir temel gelir programını destekliyor musunuz?

Evrensel Temel Gelir programı, bir ülkenin tüm vatandaşlarının hükümetten düzenli, koşulsuz para toplamak için kullandığı sosyal güvenlik programıdır. Evrensel Gelir Vergisi için fonlar, vergilerden ve devletin sahip olduğu kuruluşlardan gelirler, gayrimenkuller ve doğal kaynaklardan elde edilen gelirler dahil gelir. Finlandiya, Hindistan ve Brezilya da dahil olmak üzere birçok ülke bir UBI sistemi denedi, ancak kalıcı bir program uygulamadı. Dünyadaki en uzun süren UBI sistemi ABD Alaska eyaleti Alaska Daimi Fonu’dur. Alaska Daimi Fonu’nda her bireye ve ailenin, devletin petrol gelirlerinden elde edilen temettüler ile finanse edilen aylık bir miktar vardır. UBI’nin savunucuları, herkesin barınak ve yiyecekleri kapsayacak kadar basit bir gelir sağlayarak yoksulluğu azaltacağı veya ortadan kaldıracağını iddia ediyor. Rakipler, bir UBI’nin insanları daha az çalışıp çalışmaktan veya işgücünden tamamen çıkmalarını teşvik ederek ekonomilere zararlı olacağını savunuyorlar.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

KDV oranları artırılabilir veya azaltılabilir mıdır?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet durgunluk dönemlerinde ülkeyi yardımcı olmak için ekonomik uyarıcı kullanmalı mıyım?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Emeklilik ödemeleri emekli devlet işçiler için artırılmalıdır?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Her 18 yaşındaki vatandaş askerlik en az bir yıl sağlamak için gerekli olmalı?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

İsrail artırmak veya askeri harcamaları azaltmak mıdır?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

İsrail-Filistin çatışmasına iki devletli çözümü destekliyor musunuz?

İki devletli çözüm, İsrail-Filistin çatışmasına önerilen diplomatik çözümdür. Teklif, İsrail sınırında bağımsız bir Filistin Devleti öngörüyor. Filistin liderliği, Fez’deki 1982 Arap Zirvesi’nden bu yana bu kavramı destekliyor. 2017’de Hamas (Gazze Şeridi’ni kontrol eden bir Filistin Direniş hareketi), İsrail’i bir devlet olarak tanımadan çözümü kabul etti. Mevcut İsrail liderliği, iki devletli çözümün ancak Hamas ve mevcut Filistin liderliği olmadan var olabileceğini belirtti. ABD’nin İsrailliler ile Filistinliler arasındaki herhangi bir müzakerede merkezi bir rol üstlenmesi gerekecek. Bu, dönemin dışişleri bakanı John Kerry’nin 2013 ve 2014 yıllarında iki taraf arasında mekik dokuyarak hayal kırıklığı içinde pes ettiği Obama yönetiminden bu yana gerçekleşmedi. Başkan Donald J. Trump yönetiminde ABD, enerjisini Filistin sorununu çözmekten İsrail ile Arap komşuları arasındaki ilişkileri normalleştirmeye kaydırdı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sınırlı güvenlik yetkilerine sahip bir Filistin ulusunu düşünmeye istekli olacağını söylemekle buna açıkça karşı çıkmak arasında gidip geldi. Ocak 2024’te Avrupa Birliği’nin dış politika sorumlusu İsrail-Filistin çatışmasında iki devletli çözümde ısrar etti ve İsrail’in Gazze’deki Filistinli grup Hamas’ı yok etme planının işe yaramadığını söyledi.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

İsrail-Filistin çatışmasının hangi tarafına daha çok sempati duyuyorsunuz?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

İnsan hakları ihlalleri yapmakla suçlanan ülkelere hükümetin silah satışına kısıtlamalar getirilmeli mi?

Birleşmiş Milletler, insan hakları ihlallerini hayattan mahrum bırakma olarak tanımlıyor; işkence, zalimce veya aşağılayıcı muamele veya ceza; kölelik ve zorla çalıştırma; keyfi tutuklama veya gözaltı; mahremiyete keyfi müdahale; savaş propagandası; ayrımcılık; ve ırksal veya dini nefretin savunulması. 1997’de ABD Kongresi, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’nın bir ülkenin sivilleri vurmak veya mahkumları hemen infaz etmek gibi ağır bir insan hakları ihlali işlediğini tespit etmesi durumunda, yabancı orduların belirli birimlerine güvenlik yardımını kesen "Leahy Yasalarını" kabul etti. Yardım, sorumlu ülke sorumluları adalete teslim edene kadar kesilecek. 2022’de Almanya, silah ihracatına ilişkin kurallarını "Ukrayna gibi demokrasileri silahlandırmayı kolaylaştırmak" ve "otokrasilere silah satmayı zorlaştırmak" amacıyla revize etti. Yeni yönergeler, bu silahların insan haklarını ihlal etmek için kullanılıp kullanılamayacağına ilişkin daha geniş bir soruna değil, alıcı ülkenin iç ve dış politikadaki somut eylemlerine odaklanıyor. Hükümet koalisyonunda Ekonomi ve Dışişleri Bakanlıklarını kontrol eden Yeşiller’in parlamento başkan yardımcısı Agnieszka Brugger, bunun "barışçıl, Batılı değerleri" paylaşan ülkelere daha az kısıtlayıcı davranılmasına yol açacağını söyledi.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Gazze’de kalıcı ateşkes çağrısında bulunan hükümeti destekliyor musunuz?

İsrail-Hamas savaşı, İsrail ile Hamas militan grupları arasında 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi ve çevresinde gerçekleşen silahlı bir çatışmadır. Çatışma, Hamas militan gruplarının İsrail’in güneyindeki topluluklara ve askeri üslere roket atması ve saldırmasıyla başladı. Saldırıda 766’sı sivil, 373’ü sivil olmak üzere 1.139 kişi hayatını kaybetti. 250 İsrailli Hamas tarafından rehin alındı. 27 Ekim’de İsrail Ordusu, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki Filistin topraklarına geniş çaplı bir kara saldırısı başlattı. 24 Ekim 2023’te Birleşmiş Milletler, çatışmaya ateşkes lehinde 121-14 oy kullandı. 3 Kasım’da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, tüm İsrailli rehineler serbest bırakılana kadar İsrail’in ateşkesi kabul etmeyeceğini duyurdu. 21 Ocak 2024’te sağlık bakanlığı, çatışmalarda 25.000 Filistinlinin öldürüldüğünü duyurdu. 25 Ocak 2024 itibarıyla 130 İsrailli rehine hâlâ esir durumda ve 210 İsrail askeri öldürüldü.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Ukrayna NATO’ya katılmalı mı?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Türkiye Ukrayna’ya askeri malzeme ve finansman sağlamalı mı?

24 Şubat 2022’de Rusya, 2014’te başlayan Rus-Ukrayna Savaşı’nın büyük bir tırmanmasında Ukrayna’yı işgal etti. İstila, Avrupa’nın 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük mülteci krizine neden oldu ve yaklaşık 7,1 milyon Ukraynalı ülkeden kaçtı ve nüfusun üçte biri yerinden edildi. . Aynı zamanda küresel gıda kıtlığına neden oldu.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet, Suudi Arabistan ile İran arasındaki barış görüşmelerini desteklemeli mi?

Nisan 2023’te Suudi Arabistan ve İran dışişleri bakanları, kendi ülkelerindeki diplomatik misyonlarını yeniden açmayı görüşmek, resmi ve özel heyetlerin ziyaretlerini teşvik etmek ve İran ve Suudi vatandaşları için vize kolaylaştırmak için Pekin’de bir araya geldi. Ayrıca 2 ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılması konusunda da anlaştılar. Bu, Çin’in Mart 2023’te üst düzey bölgesel güçler arasındaki ilişkileri yeniden kurmak için bir anlaşmaya aracılık etmesinden bu yana 2 ülke arasındaki ilk resmi diplomatik toplantıydı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, Pekin’in iyi ilişkileri geliştirmede her iki tarafı da desteklemeye hazır olduğunu söyledi. Orta Doğu ülkelerinin farklılıklarını çözmelerine yardımcı olmak için uluslararası topluluk. Suudi Arabistan’ın Şii Müslüman lider Nimr al-Nimr’i idam etmesi ve İranlı protestocuların Suudi diplomatik misyonlarına saldırmasının ardından ülkeler 2016’da resmi bağlarını kopardı - uzun süredir devam eden iki bölgesel rakip arasındaki bir dizi parlama noktasından biri. İki ülke arasındaki ilişki, Suriye’deki savaş ve İran’la bağlantılı Husi hareketinin başkent Sana’yı ele geçirdikten sonra Suudi destekli bir hükümetle savaştığı Yemen’deki savaş da dahil olmak üzere çatışmalarda karşıt pozisyonları belirledikçe daha da kötüleşti.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet yabancı seçimleri etkilemeye çalışmalı mı?

Yabancı seçim müdahaleleri, hükümetler tarafından, başka bir ülkedeki seçimleri etkilemek için gizli veya açık bir şekilde girişimlerdir. Dov H. Levin tarafından yapılan 2016 tarihli bir çalışma, ülkenin en çok yabancı seçimlere müdahalede bulunmasının ABD’nin 81 müdahaleye, ardından da 1946’dan 2000’e kadar 36 müdahaleyle Rusya’nın (eski Sovyetler Birliği dahil) izlediği sonucuna vardı. Temmuz 2018’de ABD Temsilcisi Ro Khanna ABD istihbarat teşkilatlarının yabancı hükümetlerin seçimlerine müdahale etmek için kullanabilecekleri fonları almasını engelleyecek bir değişiklik getirdi. Değişiklik, ABD ajanslarını "yabancı siyasi partileri hacklemeyi" yasaklayacaktı; yabancı seçim sistemlerini korsanlık veya manipülasyon yapmak; ya da bir adayı ya da partiyi bir diğeriyle bağdaştıran ABD dışındaki medyayı desteklemek ya da teşvik etmek. ”Seçim müdahalesinin savunucuları, düşman liderleri ve siyasi partileri iktidardan uzak tutmaya yardımcı oluyor. Muhalifler, değişikliğin ABD’nin seçimlere müdahale etmediği ve seçim müdahalesini önlemek için küresel bir altın standart belirlediğini diğer yabancı ülkelere bir mesaj göndereceğini ileri sürüyor. Muhalifler, seçim müdahalesinin düşman liderleri ve siyasi partileri iktidardan uzak tutmaya yardımcı olduğunu iddia ediyorlar.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

İsrail artırmak veya yabancı yardım harcamalarını azaltmak mıdır?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Eğer ölüm cezası destekliyor musunuz?

İdam cezası veya ölüm cezasının bir suç için ölüm cezası olduğunu. Şu anda 58 ülkede dünya çapında 97 ülke bunu yasadışı varken (ABD dahil) ölüm cezasını verir.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Eğer aynı cinsiyetten evliliğin yasallaştırılması destekliyor musunuz?

26 Haziran 2015 tarihinde ABD Anayasa Mahkemesi evlilik lisanslarının reddi nedeniyle Süreci ve Amerika Birleşik Devletleri Anayasası Ondördüncü Değişiklik Eşit Koruma maddelerini ihlal ettiğine hükmetti. İktidar, 50 ABD Devletleri’nde yasal aynı eşcinsel evlilik yaptı.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Kadınların sivil törenleri için peçe veya yüz peçe giymek serbest olmalı mı?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

eşcinsel çiftler düz çiftler aynı benimsenmesi haklara sahip olmalıdır?

LGBT benimsenmesi lezbiyen, gey, biseksüel ve transeksüel (LGBT) kişiler tarafından çocukların benimsenmesidir. Bu, tek bir LGBT kişi tarafından diğer biyolojik çocuğu (üvey çocuk evlat edinme) ve benimsenmesi bir eşcinsel çiftin bir ortağı tarafından bir eşcinsel çiftin, evlat edinme ile ortak bir evlat edinme şeklinde olabilir. eşcinsel çiftler tarafından ortak kabul 25 ülkede yasaldır. LGBT benimsenmesi soru olsun eşcinsel çiftlerin karşıtları diğer muhalifleri doğal hukuk kabulünün çocukların doğal hakkı heteroseksüel ebeveynler tarafından yükseltilmiş olması sahip olduğunu ima sorgulamaktır ise yeterli anne olmak için yeteneği var. anayasalar ve kanunlar genellikle LGBT kişilerin benimsenmesi haklarını ele başarısız beri, yargı kararları genellikle ya tek tek ya da çiftler olarak veliler olarak hizmet verebilir belirler.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Ölümcül hasta hasta yardımlı intihar yoluyla hayatlarını sona erdirmek için serbest olmalı mı?

Ötenazi, ağrı ve acı sonu için erken bir hayat biten uygulama, şu anda bir suç olarak kabul edilir.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Transseksüel sporcuların doğumda kendilerine atanan cinsiyetten farklı olan sporculara karşı yarışmalarına izin verilmeli mi?

2016’da Uluslararası Olimpiyat Komitesi, transseksüel sporcuların Olimpiyatlarda seks atama ameliyatı olmadan rekabet edebileceklerine karar verdi. 2018’de, parçanın yönetim organı olan Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği, kanlarında litre testosteron litresi başına 5’ten fazla nano köpeği olan kadınların - Güney Afrika sprineleri ve Olimpiyat altın madalyası Caster Semenya gibi - erkeklerle rekabet etmeleri gerektiğine hükmetti. doğal testosteron seviyelerini azaltmak için ilaç alınız. IAAF, beş artı kategorideki kadınların “cinsel gelişim farkına sahip” olduğunu belirtti. Karar, Fransız araştırmacılar tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırmayı, erkeklere daha yakın olan testosteronlu kadın sporcuların belirli olaylarda daha iyi yaptıklarını kanıtladı: 400 metre, 800 metre 1,500 metre ve mil. IAAF Başkanı Sebastian Coe yaptığı açıklamada, "Kanıt ve verilerimiz, doğal olarak üretilen veya vücuda yapay olarak eklenen testosteronun kadın sporculara önemli performans avantajları sağladığını gösteriyor" dedi.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Nefret söylemi, ifade özgürlüğü yasalarıyla korunmalı mı?

Nefret söylemi, ırk, din, cinsiyet veya cinsel yönelim gibi bir şeye dayalı olarak bir kişiye veya gruba yönelik nefreti ifade eden veya şiddeti teşvik eden kamuya açık konuşma olarak tanımlanır.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Okulların öğrenciler için zorunlu çeşitlilik eğitimi talep etmesine izin verilmeli mi?

Çeşitlilik eğitimi, pozitif gruplar arası etkileşimi kolaylaştırmak, önyargı ve ayrımcılığı azaltmak ve genellikle diğerlerinden farklı olan bireylere birlikte nasıl etkili bir şekilde çalışacaklarını öğretmek için tasarlanmış herhangi bir programdır. 22 Nisan 2022’de Florida Valisi DeSantis, "Bireysel Özgürlük Yasası"nı yasalaştırdı. Tasarı, okulların ve şirketlerin katılım veya istihdam için bir gereklilik olarak çeşitlilik eğitimini zorunlu kılmasını yasakladı. Okullar veya işverenler yasayı ihlal ederse, genişletilmiş hukuki sorumluluk risklerine maruz kalacaklardı. Yasaklı zorunlu eğitim konuları şunları içerir: 1. Bir ırkın, rengin, cinsiyetin veya ulusal menşein üyeleri, diğerinin üyelerine göre ahlaki açıdan üstündür. 2. Bir birey, ırkı, rengi, cinsiyeti veya ulusal kökeni nedeniyle, bilinçli veya bilinçsiz, doğası gereği ırkçı, cinsiyetçi veya baskıcıdır. Vali DeSantis’in tasarıyı imzalamasından kısa bir süre sonra, bir grup kişi, yasanın Birinci ve On Dördüncü Değişiklik haklarını ihlal ederek konuşmaya anayasaya aykırı bakış açısına dayalı kısıtlamalar getirdiği iddiasıyla dava açtı.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

18 yaşın altındaki kişiler cinsiyet geçiş tedavisi alabilmeli mi?

Nisan 2021’de ABD Arkansas Eyaleti yasama organı, doktorların 18 yaşın altındaki kişilere cinsiyet geçiş tedavisi sağlamasını yasaklayan bir yasa tasarısı çıkardı. Tasarı, doktorların 18 yaşın altındaki herkese ergenlik engelleyicileri, hormonlar ve cinsiyeti yeniden onaylama ameliyatı düzenlemelerini ağır bir suç sayacak. ebeveynler, çocukları ve doktorlar arasında karar verilmelidir. Tasarıyı destekleyenler, çocukların cinsiyet geçiş tedavisi alma kararı veremeyecek kadar küçük olduklarını ve sadece 18 yaşın üzerindeki yetişkinlerin buna izin verilmesi gerektiğini savunuyorlar.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Şirketlerin çalışanları için zorunlu çeşitlilik eğitimi talep etmesine izin verilmeli mi?

Çeşitlilik eğitimi, pozitif gruplar arası etkileşimi kolaylaştırmak, önyargı ve ayrımcılığı azaltmak ve genellikle diğerlerinden farklı olan bireylere birlikte nasıl etkili bir şekilde çalışacaklarını öğretmek için tasarlanmış herhangi bir programdır. 22 Nisan 2022’de Florida Valisi DeSantis, "Bireysel Özgürlük Yasası"nı yasalaştırdı. Tasarı, okulların ve şirketlerin katılım veya istihdam için bir gereklilik olarak çeşitlilik eğitimini zorunlu kılmasını yasakladı. Okullar veya işverenler yasayı ihlal ederse, genişletilmiş hukuki sorumluluk risklerine maruz kalacaklardı. Yasaklı zorunlu eğitim konuları şunları içerir: 1. Bir ırkın, rengin, cinsiyetin veya ulusal menşein üyeleri, diğerinin üyelerine göre ahlaki açıdan üstündür. 2. Bir birey, ırkı, rengi, cinsiyeti veya ulusal kökeni nedeniyle, bilinçli veya bilinçsiz, doğası gereği ırkçı, cinsiyetçi veya baskıcıdır. Vali DeSantis’in tasarıyı imzalamasından kısa bir süre sonra, bir grup kişi, yasanın Birinci ve On Dördüncü Değişiklik haklarını ihlal ederek konuşmaya anayasaya aykırı bakış açısına dayalı kısıtlamalar getirdiği iddiasıyla dava açtı.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Okulların öğretmenler ve öğretim üyeleri için zorunlu çeşitlilik eğitimi talep etmesine izin verilmeli mi?

Çeşitlilik eğitimi, pozitif gruplar arası etkileşimi kolaylaştırmak, önyargı ve ayrımcılığı azaltmak ve genellikle diğerlerinden farklı olan bireylere birlikte nasıl etkili bir şekilde çalışacaklarını öğretmek için tasarlanmış herhangi bir programdır. 22 Nisan 2022’de Florida Valisi DeSantis, "Bireysel Özgürlük Yasası"nı yasalaştırdı. Tasarı, okulların ve şirketlerin katılım veya istihdam için bir gereklilik olarak çeşitlilik eğitimini zorunlu kılmasını yasakladı. Okullar veya işverenler yasayı ihlal ederse, genişletilmiş hukuki sorumluluk risklerine maruz kalacaklardı. Yasaklı zorunlu eğitim konuları şunları içerir: 1. Bir ırkın, rengin, cinsiyetin veya ulusal menşein üyeleri, diğerinin üyelerine göre ahlaki açıdan üstündür. 2. Bir birey, ırkı, rengi, cinsiyeti veya ulusal kökeni nedeniyle, bilinçli veya bilinçsiz, doğası gereği ırkçı, cinsiyetçi veya baskıcıdır. Vali DeSantis’in tasarıyı imzalamasından kısa bir süre sonra, bir grup kişi, yasanın Birinci ve On Dördüncü Değişiklik haklarını ihlal ederek konuşmaya anayasaya aykırı bakış açısına dayalı kısıtlamalar getirdiği iddiasıyla dava açtı.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Dondurulmuş embriyolar çocuk olarak kabul edilmeli mi?

Embriyo, çok hücreli bir organizmanın gelişiminin ilk aşamasıdır. İnsanlarda embriyonik gelişim, dişi yumurta hücresinin erkek sperm hücresi tarafından döllenmesinden hemen sonra başlayan yaşam döngüsünün bir parçasıdır. İn vitro fertilizasyon (IVF), bir yumurtanın sperm ile in vitro ("camda") birleştirildiği bir döllenme işlemidir. Şubat 2024’te ABD’nin Alabama eyaletindeki Yüksek Mahkeme, dondurulmuş embriyoların eyaletin Küçük Bir Eylemle Yanlışlıkla Ölümü kapsamında çocuk olarak kabul edilebileceğine karar verdi. 1872 kanunu, çocuğun ölümü halinde ebeveynlerin cezai tazminatlarını talep etmelerine izin veriyordu. Yüksek Mahkeme davası, bir hastanın embriyolarını doğurganlık kliniğinin soğuk hava deposu bölümünde yere düşürmesi sonucu embriyoları yok olan birkaç çift tarafından açıldı. Mahkeme, yasanın dilinde bu yasanın dondurulmuş embriyolara uygulanmasını engelleyen hiçbir şeyin bulunmadığına karar verdi. Mahkemedeki muhalif bir yargıç, kararın Alabama’daki tüp bebek sağlayıcılarını embriyoların dondurulmasını durdurmaya zorlayacağını yazdı. Kararın ardından Alabama’daki birçok büyük sağlık sistemi tüm IVF tedavilerini askıya aldı. Kararın savunucuları arasında, test tüplerindeki embriyoların çocuk olarak değerlendirilmesi gerektiğini savunan kürtaj karşıtı savunucular da yer alıyor. Karşıtlar arasında, kararın Hıristiyan dini inançlarına dayandığını ve kadın haklarına saldırı olduğunu savunan kürtaj hakları savunucuları da yer alıyor.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

işletmelerin yönetim kendi gemide kadın olması gerekmektedir mıdır?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Askeri kadın savaş rollerde görev için izin vermelidir?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Kürtaj hakkında tutumunuz nedir?

Kürtaj bir fetusun bir insan gebelik ve ölüm sona erdirilmesi ile sonuçlanan bir tıbbi işlemdir. Kürtaj 1973 Anayasa Mahkemesi kararı Roe v. Wade kadar 30 eyalette yasaklandı. İktidar 50 eyalette yasal kürtaj yaptı ama onları düşükler gebelik sırasında yapılabilecek biter düzenleyici güçler verdi. Şu anda, bütün devletlerin başında gebeliklerde kürtaj izin vermelidir ancak daha sonra trimesterde onlara yasak olabilir.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

İsrail’e göç edenlerin çifte vatandaşlık statüsüne sahip olmalarına izin verilmeli mi?

Çifte vatandaşlık olarak da adlandırılan çoklu vatandaşlık, bir kişinin eşzamanlı olarak bu devletin yasalarıyla birden fazla devletin vatandaşı olarak görüldüğü bir kişinin vatandaşlık statüsündedir. Bir kişinin uyruğu veya vatandaş statüsünü belirleyen, yalnızca değişen ve birbiriyle tutarsız olabilen ulusal kanunlar tarafından tanımlanan uluslararası bir sözleşme yoktur. Bazı ülkeler çifte vatandaşlığa izin vermez. Çifte vatandaşlığa izin veren çoğu ülke, kendi topraklarında vatandaşlarının diğer vatandaşlığını hala, örneğin ülkeye giriş, ulusal hizmet, oy kullanma gibi konularda tanımayabilir.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Göçmenlerin Türkçe öğrenmesi ve konuşması zorunlu mu?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

İsrail yüksek vasıflı göçmen işçilere verilen geçici çalışma vizesi miktarını artırmak veya azaltmak gerekir?

Nitelikli geçici çalışma vizesi genellikle yabancı bilim adamları, mühendisler, programcılar, mimarlar, yöneticiler ve diğer pozisyonlarda veya talep arzı outpaces alanlara verilmektedir. En işletmelerin vasıflı yabancı işçileri işe onları rekabetçi yüksek talep pozisyonları doldurmak için izin verdiğini savunuyorlar. Rakipler yetenekli göçmenler orta sınıf ücret ve iş görev süresi azalır savunuyorlar.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Hükümet potansiyel teröristleri tarama yeteneğini geliştirene kadar yüksek riskli ülkelerden gelen göçmenlerin ülkeye girişi yasaklanmalı mı?

Taraftarlar, bu stratejinin potansiyel teröristlerin ülkeye girme riskini en aza indirerek ulusal güvenliği güçlendireceğini savunuyorlar. Geliştirilmiş tarama süreçleri bir kez uygulandığında, başvuru sahiplerinin daha kapsamlı bir değerlendirmesini sağlayacak ve kötü niyetli aktörlerin giriş yapma olasılığını azaltacaktır. Eleştirmenler, böyle bir politikanın bireyleri spesifik, güvenilir tehdit istihbaratı yerine menşe ülkelerine göre geniş bir şekilde kategorize ederek istemeden ayrımcılığı teşvik edebileceğini savunuyor. Etkilenen ülkelerle diplomatik ilişkileri zorlayabilir ve yasağı uygulayan ülkenin belirli uluslararası topluluklara karşı düşmanca veya önyargılı olarak algılanmasına potansiyel olarak zarar verebilir. Ayrıca, kendi ülkelerindeki terör veya zulümden kaçan gerçek mültecilere, güvenli sığınaklardan haksız yere mahrum bırakılabilir.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

ciddi bir suçu işlemeleri halinde, göçmenlerin sınır dışı edilmelidir?

2015 yılında ABD Temsilciler Meclisi 2015 Yasadışı: İniş Yasası için kurulması zorunlu asgarileri tanıttı (Kate’in Kanunu.) San Francisco 32 yaşındaki San Francisco ikamet Kathryn Steinle Temmuz Juan Francisco Lopez-Sanchez tarafından vurularak öldürüldükten sonra yasa tanıtıldı 1, 2015 Lopez-Sanchez 1991 yılından bu yana beş ayrı olayda sınır dışı edilmişti ve yedi suç mahkumiyet ile suçlanıyor Meksika yasadışı göçmen oldu. 1991 yılından bu yana Lopez-Sanchez yedi suç mahkumiyet ile suçlanmıştı ve ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisi tarafından beş kez sınır dışı. Lopez-Sanchez 2015 yılında birkaç seçkin emri olmasına rağmen yetkililer nedeniyle ikamet’ın göçmenlik statüsünü sorgulama gelen kolluk görevlileri engelleyen San Francisco kutsal şehir politikası onu sınır dışı koyamadık. kutsal kent yasaları savunucuları onlar bildirilen korkusu olmadan suçları bildirmek için yasadışı göçmeni olanak savunuyorlar. Rakipler kutsal kent yasaları yasadışı göç teşvik sağlamak ve gözaltına ve suçluları sınırdışı gelen kolluk makamları engel olduğunu savunuyorlar.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Göçmenler ülkemizin dil, tarih ve hükümetin temel bir anlayış göstermek için bir vatandaşlık testi geçmek için gerekli olmalıdır?

Amerikan Yurttaşlık testi bütün göçmenlerin ABD vatandaşlığı kazanmak için geçmesi gereken bir sınavdır. Test ABD tarihini, anayasa ve hükümet kapsayan 10 rasgele seçilen sorular sorar. 2015 yılında Arizona mezun olmadan önce testi geçmek için Lisesi öğrencileri gerektirecek ilk devlet oldu.

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Siyasi hangi parti çoğu size tanımlarım?

Daha fazla bilgi edin İstatistikler Tartışmak

Bir adayda hangi nitelikler sizin için en önemli?

English Türk